Komentirajući Putinov govor u kojem je objavio priznavanje neovisnosti Donjecka i Luganska, Kovačević je kazao da se taj govor sastojao od dva dijela.
“Prvi dio govora je govor bez presedana. On je govorio o tome da Ukrajina ne postoji, a u drugom dijelu poslao je poruke Zapadu da vrlo ozbiljno shvaćaju namjere širenja NATO-a na istok. Vrlo je zloslutna najava da Ukrajina nije država, da je to ničiji teritorij, onda tu ruska vojska može raditi što hoće. A što se tiče poruka Zapadu, tu je konzistentan od trenutka kada je došao na vlast”, rekao je Kovačević.
Cvrtila je podsjetio da se 2008. godine u Gruziji događala slična situacija s ruskim “upadom” na njihov teritorij, što je poprilično unazadilo namjere te zemlje da se približi zapadu i NATO-u. Slično bi se, kaže, moglo dogoditi s Ukrajinom.
“Putin je sinoć govorio s velikim emocijama, a kada se u politici iskazuju emocije, onda nema racionalnog razmišljanja. Iz te emocije u sposobnosti je učiniti svašta. Međutim, ovo što je poduzeo, sada je novo miješanje karata. Svi su se nadali da je moguć sporazum Minsk 2, potpuno je taj okvir, koji je bio potpisan, maknut u stranu. U Moskvi i Ukrajini se govori o potrebi pronalaska diplomatskog rješenja. Pitanje je što će biti početna točka, hoće li se poništiti samoproglašenje, odluka Moskve? Od čega će se početi? To će biti vrlo zahtjevni pregovori i u ovom slučaju, u toj svojoj igri da dobije određena jamstva, Putin ipak ima malo jačeg asa u rukavu. Sankcije nisu za invaziju, to su ekonomske, minimalne sankcije. Putin im je podvalio ‘kukavičje jaje’. Cijelo vrijeme prijete sankcijama, a onda se gađa ekonomski sektor, ali to neće im naštetiti, za to su se pripremili. Trebali su ‘gađati’ energetski sektor, gdje su najranjiviji. No, ne smije se gađati jer bi Europa stradala, a onda bi cijene energenata otišle u nebo, svi bi na svijetu stradali”, rekao je Cvrtila.
‘Rusija je svojim ponašanjem učinila NATO smislenim’
Ogorec je kazao da su neki pobunjenici u odmetnutim pokrajinama “izvan kontrole” te da će možda biti “uklonjeni iz tog spektra”. Govori se i o 200 tisuća pripadnika ruskih snaga blizu ukrajinske granice koji, kaže Ogorec, mogu imobilizirati istok Ukrajine od ostatka. Postavlja se i pitanje hoće li Putin i Rusija “zaigrati na kartu opskrbe plinom”, a o kojemu Europa ovisi te koliku to brigu izaziva u Bruxellesu.
Što se tiče moguće ruske obustave isporuke plina Europi, Kovačević smatra da Rusija neće jednostrano donositi odluku o obustavi plina jer o tome ovise i njihovi državni prihodi, a i financiranje mogućeg dugotrajnijeg rata u Ukrajini.
Goran Bandov dodaje da je NATO na neki način počeo gubiti smisao, ali da sada on opet postoji te da su zemlje poput Švedske i Finske počele iskazivati interes za članstvo.
“Rusija je svojim trenutnim ponašanjem učinila NATO smislenim. Ruska znanost, kultura, aspekti gospodarstva, značaj u europskom kontekstu, oni ih guraju u zapad. I oni su naši prijatelji, ali ne ovakva Rusija. Koja će prijetiti, koja će uzimati dijelove druge države. Mi kao civilizirani ili pristojni svijet ne možemo to šutke otrpjeti. Emmanuel Macron je zapravo zauzeo mjesto Angele Merkel u Europi. Kancelar Olaf Scholz jest njezin nasljednik, ali on nema tu karizmu”, kazao je Bandov.